About the Acer Aspire C27
- SLIM. STYLISH. STUNNING: Save the clutter on your desk with this All-in-One PC. Enjoy the...
- Breaking the boundaries of performance with the Intel Core i5-1135G7 Processor - up to...
- 27.0" Full HD Widescreen IPS LED Back-lit Screen. 12GB 2666MHz DDR4 Memory. 512GB NVMe M.2...
- Acer Aspire C27-1655-UA12 model – Intel Core i5-1135G7, Windows 11 Home
- Acer Aspire C27-1655-UA91 model – Intel Core i5-1135G7, Windows 10 Home
- Acer Aspire C27-1655-UA93 model – Intel Core i7-1165G7, Windows 10 Pro
Here are the specs for the model we’re reviewing:
- Processor: 11th Gen Intel Core i5-1135G7
- Graphics Card: Intel iris Xe
- Operating System: Windows 10 Home
- Hard Drive: 512GB NVMe M.2 SSD
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- RAM: 12GB DDR4 266MHz