Acer C24-1700-EA91 Review
THE BOTTOM LINE
PROS
Convenient, space-saving design
Good all-round performance
CONS
Screen could be brighter
4.3
RATING
ACER C24-1700-EA91 All-in-One 23.8" Intel Core i3-1215U 8GB RAM 1TB HDD 256GB SSD Intel Iris Xe Graphics Win 11 Home
Amazon.ca
Acer C24-1700-EA91 Review screen
About the Acer C24-1700-EA91
The Acer C24-1700-EA91 is an entry-level all-in-one PC with a built-in 24-inch, IPS display. It’s based on an Intel Core i3-1215U processor, with six cores running 10 threads at 3.3 GHz to 4.2GHz, and comes with 8GB and has integrated Intel Iris Xe graphics.
Acer C24-1700-EA91 Specs
Desktop ClassAll-in-one
Processor12th Gen Intel Core i3-1215U
RAM (as Tested)8 GB
Boot Drive TypeSSD
Boot Drive Capacity (as Tested)256GB
Hard Drive Storage1TB HDD
All-in-One Screen Size24 inches
All-in-One Screen Native Resolution1920 by 1080
Graphics CardIntel UHD
Operating SystemWindows 11 Home
Display and Features
The screen is surrounded by narrow vertical borders with a wider black strip on top to house the webcam and a 25mm black band at the bottom with the Acer logo. The power button is found underneath and all the PC’s connectivity ports are held in a panel at the real. This includes one HDMI input and one output, a single USB-C 3.1 Gen 2 socket with Thunderbolt 4, one USB-A 2.0 port, one gigabit Ethernet port, and one USB-A 3.2 Gen 2 socket. We just wish it had more USB ports, but if you’re desperate for more you can add a USB hub. Wireless connectivity comes in way of Wi-Fi and Bluetooth 5.0 support, so you can connect to the latest Wi-Fi kit, Bluetooth headphones, controllers, and more.
Acer C24-1700-EA91 Review back
Display
The screen on the C24-1700-EA91 isn’t anything extraordinary, just a 23.8in panel with a Full HD (1920 X 1080) resolution. The screen has a maximum brightness of just 230cd/m2, although the low black levels of 0.17 help the screen reach a contrast ratio of 1,323:1. Colour accuracy is fine, covering 90.6% of the sRGB gamut and the average Delta E is 1.1 – but if you’re looking for rich colors in a display, then you might have to look elsewhere.
Acer C24-1700-EA91 Review side
Performance
acer Aspire C27-1700-UA91 AIO Desktop | 27" Full HD IPS Display | 12th Gen...
  • SLIM. STYLISH. STUNNING: Save the clutter on your desk with this All-in-One PC. Enjoy the...
  • OPTIMIZED TO DO MORE: The Intel 12th Generation Core i5-1235U processor and Intel Iris Xe...
  • DISPLAY AND COMFORT: The 27” FHD display—framed between a narrow bezel—boasts a 91%...
Bottom Line
Last update on 2026-05-12 at 17:36 / Affiliate links / Images from Amazon Product Advertising API
Amazon.ca
Acer Aspire C27-1700-UA91 AIO Desktop | 27" Full HD IPS Display | 12th Gen Intel Core i5-1235U | Intel Iris Xe Graphics | 16GB DDR4 | 512GB NVMe M.2 SSD | Intel Wireless Wi-Fi 6 | Windows 11 Home
Acer Aspire C27-1700-UA91 AIO Desktop | 27" Full HD IPS Display | 12th Gen Intel Core i5-1235U | Intel Iris Xe Graphics | 16GB DDR4 | 512GB NVMe M.2 SSD |...
Amazon.com
HP 24" All-in-One Desktop, AMD Athlon Silver 3050U Processor, AMD Radeon Graphics, 8 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Home (24-dd0210, Snow white)