Toshiba 50C350LU Review (C350, 2023 Model)
THE BOTTOM LINE
PROS
Great price
Decent brightness
CONS
Sub-par audio
4.1
RATING
Amazon.com
Amazon price updated: May 12, 2026 5:57 pm
Toshiba-50C350LU-Review-C350-2023-Model-1536x1274 copy
About the Toshiba C350 Fire TV (2023 model)
Here are the specs on the Toshiba C350:
  • Screen size: 50 inches
  • Resolution: 4K
  • HDR: Dolby Vision, HDR10
  • Refresh rate: 60Hz
  • Ports: 4 HDMI (1 ARC), 2 USB
  • Audio: 2 Channel
  • Smart TV software: Fire TV OS
  • Size:     9.7 x 44 x 28 inches
  • Other Features: Amazon Alexa
Design
Toshiba-50C350LU-Review-C350-2023-Model-mains-1536x1215 copy
Picture Quality
Toshiba-50C350LU-Review-C350-2023-Model-main-1536x1152 copy
Audio Quality
Toshiba-50C350LU-Review- copy
Fire TV OS & Alexa
Toshiba 50C350LU Review remote
Toshiba 50C350LU Review: Verdict
Amazon.com
Amazon Fire TV 43" Omni QLED Series 4K UHD smart TV, Dolby Vision IQ, hands-free with Alexa
Amazon Fire TV 50" Omni QLED Series 4K UHD smart TV, Dolby Vision IQ, local dimming, hands-free with Alexa